Zápach z úst sa odborne nazýva halitóza.
Mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že ňou trpia a zistia až keď sú na to upozornený od svojho okolia. Až v 95% je nepríjemný zápach ide z úst a nie zo žalúdka, ako si mnohý milne myslia. Ale čo s tým?

V ústach nesmie byť sucho
Sucho v ústach nastáva napríklad po užití nadmerného množstva alkoholu, narkotík, pri niektorých liekov, ale aj počas pôstu či pri drastickej diéte, i v čase veľkého psychického vypätia.

Ústa vysychajú aj počas spánku, preto o vôni dychu bezprostredne po prebudení nemôže byť ani reči. Faktorov ktoré spúštajú danú problematiku je mnoho,preto je nutné si odlsedovať príčinu.

Signál chronického ochorenia
Zlý dych nás v niektorých prípadoch môže upozorňovať aj na chronické ochorenie. Ústna hygiena je síce dôležitá, no aj napriek tomu, že si zuby a jazyk poctivo „pucujeme“, zápach z úst môže prekvapiť. Ak pretrváva, je potrebné hľadať  odbornú pomoc.

Či je to zápach zapríčinený chronickým zápalom nosových dutín, chronickej bronchitídy, alebo zápalom mandlí, vždy je na mieste navštíviť lekára. Zápach môžu produkovať aj choré vnútorné orgány. Hnilobný zápach môže naznačovať ochorenie pľúc alebo gastritídu. Rybacina či moč odkazujú na vážny problém s obličkami a človek s acetónovým dychom bude s veľkou pravdepodobnosťou diabetik v krvi má veľa cukru a naliehavo potrebuje inzulín.

Tipy ako bojovať proti halitóze.
Uprednostňujte nízkotučnú stravu, preferujte zeleninu a ovocie z mierneho klimatického pásma. Jablko však možno nahradiť aj mrkvou či zelerom. Vymenované pôsobia ako prírodná kefka, ktorá baktérie zo zubov doslova vytrie.

Pitný režim
Netreba zabúdať na pitný režim, ale nepite hoci čo. Voda na rozdiel od sladených nápojov neobsahuje cukor ani kyselinu, ktoré dych ešte zhoršujú. Káva je neodmysliteľnou súčasťou našich denných rituálov, ale po kým môžete treba ju nahradiť zeleným čajom. Ten nevysušuje ústa tak, ako kofeín, obsiahnutý v káve a pôsobí zásadito. Alkohol je kapitola samo o sebe a ak trpíte aj suchými ústami tak Vám ho výslovene nedoporučujeme. Alkohol totiž vysušuje a bez slín sa baktérie nemajú šancu z úst vyplaviť. Týka sa to aj ústnej vody.

Bylinky
Čerstvá mäta, podobne ako petržlenová vňať, obsahuje chlorofyl, ktorý pôsobí proti zlúčeninám síry v ústach. Čiastočne pomájhajú aj žuvačky bez cukru.

Čistenie jazyka
Aj po ňom sa baktérie radi pretekajú. Preto je dobré aspoň tri krát do roko navštíviť stomatológa, alebo ordináciu dentálnej hygieny a dať si
odsať plak z jazyka za pomoci technológie TS-1. V čistení jazyka sa dápotom pokračovať aj v domácej starostlivosti.

Zubná niť
Kefka a škrabka na jazyk nestačia. Medzizubné priestory so zakliesnenými zbytkami potravy sú tiež častou príčinou nepríjemného dychu.